Cégalapítás Romániában - romániai cégalapítás

Cégalapítás Romániában - romániai cégalapítás

Kelet-európai terjeszkedés: Románia vagy Magyarország?

2024. december 01. - cegalapitas-romaniaban

Számos német és osztrák vállalkozó fedezte fel magának az utóbbi időben a kelet-európai országokat, így sokan alapítanak még mindig céget Romániában és Magyarországon is.

Mióta eme két ország belépett az Európai Unióba, azóta ezrével özönlenek ide a németajkú vállalkozók, és keresik ezen országokban az üzleti lehetőségeket. Nem csoda, hiszen Magyarország közel 10 milliós népességével, és Románia a maga 18 milliós lakosságával valóban jelentős piacnak ígérkezik.
Az üzleti élet legkülönbözőbb szereplői szeretnék meghódítani ezt a két piacot, hiszen több millió potenciális ügyfél elérése válik lehetővé azáltal, hogy ezen németajkú vállalkozók céget alapítanak ezen országokban. Legyen szó valamilyen innovatív szolgáltatásról, vagy új termékek bevezetéséről, a román és a magyar piac felkészült ezek fogadására köszönhetően a nagyon komoly gazdasági fejlődésnek amin ezen országok keresztülmentek az elmúlt másfél-két évtizedben. Magyarország és Románia időközben elindult az európai felzárkózás útján, s létrejött a fizetőképes kereslet is, hiszen komoly mértékben megemelkedtek a bérek is ezen államokban az utóbbi években.
Ha meglátogatjuk bármelyik országot ezek közül, azt látjuk, hogy tele van nyugat-európai szupermarketekkel, és a bevásárlóközpontok parkolói is tele vannak vásárlókkal.
De nem csupán a nagy multiknak jelent piacot ez a két ország, akár a kisebb vállalkozások is tudnak hasítani maguknak egy-egy szeletet a saját piacukon amennyiben valóban újító ötletekkel törnek be ide.
A 2010-es évek elején például nagyon sok agrárbefektető lepte el Romániát, ahol több száz hektáros területekre tettek szert, és mezőgazdasági, vagy erdőgazdálkodási vállalkozásba kezdtek. Azóta hatalmas profitot könyvelhettek el ezen vállalatok is, hiszen a német cégek innovatív újításokat vezettek be Romániában, jobbá téve így az agrár szektort, elősegítvén ezáltal a gazdasági fejlődést.
Érdemes szót ejtenünk a két ország adózási rendszeréről is.
Amennyiben Magyarországon alapítunk céget, akkor ott 9%-os társasági adóval és 15%-os osztalékadóval kell számolniuk a vállalkozóknak. Mindehhez társul még sajnos Európa legmagasabb ÁFA-szintje is, ami 27%.
Ha valaki viszont Romániához kapna kedvet, ott sávos adórendszerrel fognak találkozni a vállalkozók, ami annyit jelent, hogy forgalomtól függően állapítja meg az adóhivatal a társasági adót, ez pedig a következőképpen alakul:
65 ezer euró árbevételig 1% a társasági adó
65 ezer euró és 500 ezer euró között 3% a társasági adó
500 ezer euró árbevétel fölött pedig 16%-os társasági adó megfizetésére kötelezi az állam a cégeket
Mindehhez egységesen 8% osztalékadó, és 19%-os ÁFA társul.
Ha összehasonlítjuk a két országot, akkor láthatjuk, hogy Romániában kedvezőbb az adózás a kisvállalkozók számára. De az mindig az egyéni céloktól függ, hogy valaki magyar vagy román céget szeretne alapítani.

 

A bejegyzés trackback címe:

https://cegalapitas-romaniaban.blog.hu/api/trackback/id/tr6718498508

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása