A nyugat-európaiak igencsak meglepődnek azon a tényen, hogy a romániai állampolgárok messze felülmúlják nyugati társaikat az ingatlanbirtoklás terén. A legfrissebb statisztikai adatok szerint a saját tulajdonú ingatlanok aránya közelíti Romániában a 100%-ot- tudta meg a cégalapítás ROmániában blog szerkesztősége.
Az Unlock Market Research felmérése keleti szomszédunkban 96%-os ingatlantulajdonlási arányt mért, amihez hasonlót még egy másik európai országban észleltek: Albániában.
Itt a lakosság nagy része hosszútávú befektetésként tekint a saját lakásra, sokan akár többet is vásárolnak, hogy azokat pedig kiadhassák. Főleg a nagyvárosokban pörög az albérletpiac. Az ingatlanbirtoklás eszménye valószínűleg a múltban gyükerezik, a szülők hagyatéka ez a mentalitás, ami átöröklődik a fiatalabb generációkra is.
Annak ellenére hogy valaki egy kisebb településen él, rendelkezik például egy városi ingatlannal is, amit bérbe ad, s innen jövedelme származik. A passzív jövedelemnek ez egy elterjedt és sikeres formája, hiszen az ingatlan nem csak éves szinten termel bérleti díjat, hanem évről évre az értéknövekedéssel is lehet számolni. Legalábbis az elmúlt évtizedek trendje ezt mutatja. Éppen ezért is mivel ilyen volumenű ingatlanbefektetés észlelhető Romániában, kisebb arányban vannak jelen a más típusú befektetések az országban.
Habár már Romániában is vannak olyan régiók, ahol szinte elérhetetlen a fiatal generációk számára a saját ingatlan (pl. Kolozsvár, Brassó, Bukarest) azonban az idei esztendő első felében itt "csupán" 6.7%-kkal emelkedtek az ingatlanárak, más európai országban 10% fölötti emelkedést regisztráltak a piackutató intézetek. Itt tehát még mindig elérhetőbb a saját ingatlan, mint más EU-s régiókban. Természetesen erre a trendre felfigyeltek a külföldi befektetők is, akik rendre vásárolják a román ingatlanokat bízván a magas profit realizálásában.
A szóban forgó tanulmány megemlíti még, hogy az Európai Unióban a lakásbirtokosok aránya a lakosság körében mindössze 69%.