Nemrég találtunk egy olyan weboldalt, amelyik offshore cégalapítási szolgáltatásokat kínál magyar ügyfeleknek, és felfigyeltünk arra, hogy a palettán szerepel Románia is, tehát az ügyvédi iroda román cégeket is alapít a megrendelőknek, melyet az Offshore-paletta egyik tagjaként hirdetik.
Ezen kicsit meglepődtünk első ránézésre, azonban ahogy végig böngésztük a szóban forgó honlapot, az ott leírtak alapján arra a következtetésre kellett jutnunk, hogy habár hazánk nem egy negatív értelemben vett adóparadicsomi banánköztársaság, azért mégis van relevanciája annak, hogy ezen országok közé sorolták a Kárpátok bérceinek otthont adó államot.
Tulajdonképpen ha nem nagyban, hanem csak "kicsiben" gondolkozunk, akkor láthatjuk, hogy a mikroadózás az valóban offshore-előnyöket biztosít anélkül, hogy az OECD rossz színben tűntethetné fel Romániát, és fekete listára helyezné hazánkat.
Mint a korábbi bejegyzéseinkből már megtudhatták kedves olvasóink, a mikrovállalkozók 1 maximum 3% társasági adót fizetnek, ami bizony vetekszik az offshore-helyszínekkel. S ha ehhez még hozzá is vesszük a 10%-os forrásadót, akkor is maximum 13%-nál tartunk, és azzal kész. Feltéve ha van EU-s adószámunk, és más EU-s országok fele ÁFA-mentesen számlázunk.
Tehát a 13% bizony felveszi a versenyt az olyan európai offshore-okkal, mint Ciprus vagy Liechtenstein. Ezen országokban ugyanis 12.5%-os TAO-val kell számoljanak a cégek, bizonyos pénzügyi szolgáltatások esetében pedig ennél kevesebbel, azonban ha a 12.5%-os alap TAO-t vesszük, akkor itt Romániában ennél alig többet kell fizetni osztalékadóval együtt.
Az osztalékadót azért nem tudjuk összevetni ezen offshore-helyszínek forrásadóival, mert az adóparadicsomoknak általános jellemzője, hogy külföldi tulajdonos esetén, külföldi bevétel megadózásakor nem követelnek osztalékadót a társaság tulajdonosától.
De így osztalékadóval együtt is bizony versenyképes jelölt Románia az adóparadicsomok hosszú sorában. Még Dubaj is csak kevéssel nyújt jobb adózást, hiszen a korábbi 0%-os adózást megszüntette a helyi adóhivatal, és bevezették a 9%-os nyereségadót. Mindemellett pedig egy dubaji Free-Zone-os cég éves fenntartása szinte hogy egy vagyonba kerül, szóval azért a pár százalék megtakarításért nem éri meg fenntartani egy Limited-et az Egyesült Arab Emírségekben.
S ha fontos a megfelelő reputáció, és nem akarunk az adóhivatal látószögébe kerülni egy igazi Offshore céggel, akkor érdemes inkább egy román céget alapítani, hiszen Románia nem tekinthető Offshore-listás helyszínnek, és nem gyűlik meg majd a baja a cégtulajdonosoknak a különböző adóhivatalokkal, mert valamilyen kétes offshore számlát szeretnének elszámoltatni...
Következtetés:
Románia NEM Offshore-birodalom, még csak fel sem merül ennek a lehetősége, itt csupán egy kedves adóforintokban megnyilvánuló gesztust tesz az adóhivatal a mikrovállalkozóknak.
Az pedig hogy leoffshore-ozzák hazánkat azért van, mert a mikroadózok valóban arcpirítóan kevés adót fizetnek. De jól van ez így...